Klimat i pogoda na Sycylii (we Włoszech)

Na pewno każdy turysta planując podróż na Sycylię zastanawia się, jakiej pogody może się spodziewać na tej największej z wysp Morza Śródziemnego. Zanim spakujemy urlopową walizkę, powinniśmy zapoznać się ze specyfiką klimatu tego zakątka świata.

Sycylia
Sycylia (by simthom )

Gorącą atmosferę zapewnia na Sycylii nie tylko południowe słońce, ale także moc atrakcji turystycznych i przyrodniczych (właśnie tu znajduje się wulkan Etna!). Mimo tych pewników zawsze warto pozostawać na bieżąco z aktualną prognozą pogody na wyspie, aby jak najlepiej zaplanować wycieczkę.

Sycylię wyróżnia łagodny i przyjemny klimat śródziemnomorski. Okres wysokich temperatur (25-28 28°C) rozpoczyna tu się mniej więcej w maju i trwa do października. Latem jest zwykle ciepło i sucho, zaś wiosny i jesienie bywają deszczowe.

Za najlepszy czas wizyty na Sycylii uznaje się następujące miesiące:

  • Kwiecień – początek czerwca
  • Koniec września – październik

Dlaczego właśnie wtedy najlepiej wybrać się na Sycylię? Przede wszystkim panujące na wyspie temperatury są wówczas dużo łagodniejsze niż w samym środku lata (16-22°C).

Połowa czerwca do połowy września to prawdziwy boom turystyczny na Sycylii. Wzrasta wówczas nie tylko temperatura powietrza, ale także tłumy gości. Szczytowe upały przypadają zwykle na sierpień (średnio 28°C). W sierpniu także temperatura wody ponosi się znacznie, nawet do 25°C.

Etna
Etna (by leandrociuffo )

Ruch turystyczny ucicha wraz ze spadkiem temperatur na Sycylii, czyli mniej więcej od października do połowy grudnia. Wiele atrakcji turystycznych jest wówczas zamykanych wcześniej.
Sycylia turystycznie ożywa jeszcze w okresie okołoświątecznym i noworocznym: połowa grudnia – początek stycznia, by od połowy stycznia aż do marca zapaść w zimowy sen. Średnie zimowe temperatury w ciągu dnia to 10-15°C.

Na Sycylii nie brak także zimowych turystów, wszak od listopada do marca trwa sezon narciarki na Etnie.

Charakterystyczne dla sycylijskiej pogody są ponadto wiatry: zarówno suchy i gorący sirocco z Sahary, jak i przenikliwie wiatry z północy.